Jak zjistím, kolik mi vyhledávač indexuje stránek?

Pro jednoduché zjištění počtu indexovaných stránek postačí operátor site, který můžete využít v Google a Seznamu. Dále pak, pokud jste vlastníky webu, můžete využít specializované služby – Google Search Console a Seznam Webmaster.

Otevřete si vyhledávače a zadejte Vaší doménu spolu s operátorem site – př. site:https://domena.cz. Na Google zjistíte vrácený počet stránek z domény nahoře, na Seznamu pak zjistíte počet v dolní části stránky. Jedná se o stránky, které vrací vyhledávače. Operátor site osobně používám pouze pro obecné zjištění indexu stránek.

Použití operátoru site:doména.tld
Použití operátoru site:

Pokud chcete analyzovat stav indexu podrobněji, musíte se podívat do Google Search Console.

V tomto nástroji si můžete zobrazit, jak se počet indexovaných stránek v Google mění v čase (Seznam bohužel takový nástroj ještě nemá, pro analyzování dat ze Seznamu pak musíte využít jiné nástroje nebo si po nějakém čase počty vrácených výsledků zapisovat – Již vyšel nástroj přímo od Seznamu pro analyzování zaindexovaných stránek – Seznam Webmaster).

Stav indexu v Google Search Console
Stav indexu v Google Search Console

Kromě stavu indexu si ještě můžete zkontrolovat, jak si stojíte v indexu souboru sitemap – také jednoduše zjistíte přes GSC.

Aktualizace: Počet výsledků vyhledávání na Seznam.cz

Je to ani ne měsíc, co proběhl redesign výsledků vyhledávání na Seznam.cz a většina SEO specialistů si ihned všimla, že ve výsledcích vyhledávání chybí počet vrácených výsledků. Ačkoliv toto číslo nebylo vždy úplně přesně, dokázalo posloužit jako obecný ukazatel konkurenčnosti dotazu (což není vždy úplně nejlepší řešení jak analyzovat konkurenčnost dotazů).

Naštěstí Seznam kromě běžných výsledků vyhledávání poskytuje i další druh zobrazení výsledků – a to RSS XML formát stránek. Jestliže si chcete zobrazit tento formát, stačí za vyhledávaný dotaz do URL vložit následující dodatek:

  • format=rss

Podívejte se na RSS pro dotaz “SEO” – https://search.seznam.cz/?q=seo&format=rss. V horní části dokumentu si můžete povšimnout řádku: < opensearch:totalResults > 21841737 < / opensearch:totalResults >. Číslo mezi tagy < opensearch:totalResults > a < / opensearch:totalResults > je samotný počet vrácených výsledků na Seznam.cz.

Jestliže tedy potřebujete znát počet vrácených výsledků na Seznamu po redesignu, pak se musíte podívat do RSS XML formátu výsledků vyhledávání, kde počet jednoduše zjistíte. Nicméně je tu i další možnost, jak zjistit počet a přitom nemusíte použít tento “složitý” postup. A to pomocí bookmarkletu od Collabimu. Ten vám usnadní více práce i času při zjišťování počtu výsledků než zmíněný postup pomocí RSS. Stačí si jednoduše uložit odkaz bookmarkletu jako záložku, poté stačí zadat frázi do Seznamu, nechat vyhledat výsledky vyhledávání a poté pouze kliknout na bookmarklet (záložku). Do výsledků vyhledávání se vám propíše počet výsledků vyhledávání na Seznamu. Detailnější návod na použití naleznete na stránkách Collabimu.

Tudíž, pokud si ověřujete počet zaindexovaných stránek na Seznamu, nyní vám výsledky vyhledávání naukáží, kolik stránek se objevuje ve výsledcích vyhledávání. Nicméně pomocí bookmarkletu nebo pomocí RSS XML formátu výsledků vyhledávání můžete zjistit počet i pro operátor site.

Př.: site:pavelzanek.cz na Seznam.cz – https://search.seznam.cz/?q=site:pavelzanek.cz&format=rss.

Závěrem chci říci, že pokud máte možnost zjišťovat počet zaindexovaných stránek pomocí Seznam Webmaster nebo Google Search Console, pak zůstaňte u těchto nástrojů. Operátor site: nemusí vždy vracet správné údaje.

 

Poslední aktualizace odpovědi: 9. května 2017 v 17:51

Autor odpovědi: Pavel Zaněk

Pracuji jako SEO specialista pro firmu Vivantis. Za svoji působnost v online marketingu jsem se zaměřil na optimalizaci pro vyhledávače. Pomáhám webovým stránkám být dohledatelné a usnadňuji práci vyhledávačům v procházení stránek a pochopení jich.

Kromě marketingu se specializuji na tvorbu webových stránek pouze v redakčním systému WordPress. Tudíž ho znám velmi dobře a s jeho pomocí jsem schopný vytvářet webové stránky počínaje firemními weby až po e-shopy a rezervační systémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.