Jak píšu články do blogu – odhalení

Je to ani ne týden, kdy jsem se bavil s kamarádem o psaní příspěvků do blogu. Kamarád vlastní web/e-shop, kde nabízí venkovní gadgety pro děti a dospělé. Oba jsme trochu “ujetý” a např. taková novinka jako fidget spinner nám nesměla při rozhovoru chybět :-D Tak si tak točíme a kamaráda Petra zarazila jedna věc – a to, když jsem mu pověděl jak píšu články, resp. že veškeré příspěvky píšu skrze mobilní telefon.

Možná to zarazí i vás, že veškeré články (i přímo tento) píšu z mobilního zařízení. Nejspíše se tak liším od většiny blogerů. Nechci však říci, že bych před samotným publikováním článek neprošel skrze desktopovou verzi. Ani vás nechci nabádat k tomu, abyste si začali psát příspěvky skrze mobil. Jde mi především poukázat na to, že tvorba blogu může být jednoduchá a své příspěvky jste schopni psát odkudkoliv bez potřeby PC/notebooku – stačí mít mobilní telefon/tablet a připojení k internetu.

Rozhodl jsem se, že vám ukážu, jak postupuji, když píšu nový článek do svého blogu nebo do některé ze sekcí “Jak na“. Může to být inspirace pro ty, kteří tráví mnoho času cestováním a přitom mají v hlavě podněty pro nové články. Můj postup se skládá ze dvou částí – napsání článků skrze mobilní telefon a poté validace/kontrola/úprava na desktopu. Ano, bez PC/notebooku se při publikování neobejdu – ale už se nezaměřuji na samotné psaní článku.

Jak píšu články a tvořím svůj blog

Nyní se podívejte na konkrétní kroky, jak postupuji při psaní článku – resp. jak píšu články do svého blogu (samozřejmě ne vždy se dá vytvořit článek s pomocí mobilního zařízení).

Práce v mobilním zařízení

 1. Přihlásím se do WordPressu a přejdu na vytvoření nového článku
 2. Zadám alespoň název článku
 3. Začnu psát obsah článku
  1. Doplním alespoň o (ne)číslované seznamy, podnadpisy a vše, co jsem schopný skrze mobilní telefon jednoduše vytvořit
 4. Vyplním, do jakých kategorií článek bude spadat
 5. Vyberu případné štítky
 6. Ukládám jako koncept
Psaní příspěvků z mobilního zařízení
Psaní příspěvků z mobilního zařízení

Práce na PC/notebooku

 1. Text naformátuji (např. vytučnění důležitých informací)
 2. Do textu doplním odkazy
  1. Interní
  2. Externí
 3. Text doplním o obrázky (náhledový obrázek + obrázky v obsahu stránky)
  1. Obrázky nejdříve optimalizuji (např. velikostně, formátově, …)
  2. Vyplním ALT texty
  3. Vyplním Titulky obrázků
 4. Doplním obsah o další informace – např. dohledám to, co jsem sám nevymyslel nebo jsem si potřeboval ověřit
 5. Když už si myslím, že mám článek hotový, nechám jej projít korekturou (dám ho přečíst a upravit někomu, kdo také rozumí tématu)
 6. Článek publikuji (případně naplánuji datum publikování)

Toto je víceméně celý postup, jak tvořím články ve svém blogu nebo v dalších obsahových sekcích. Jde především o to, že se ze začátku psaní nového článku nikde neinspiruji – tudíž to, co mám v hlavě, převádím rovnou do článků. Vím, že tento postup se nedá použít všude, nicméně takto například mohou postupovat lidé s cestovatelskými weby – své poznatky z cest a výletů si rovnou můžete psát do příspěvku a jakmile se vrátíte z cesty, článek na desktopu znovu projdete, doplníte o další informace a můžete publikovat. Nemusí tak čekat, než se vrátíte z dovolené, abyste mohli začít s psaním. Navíc pokud píšete až po nějaké době, můžete zapomenout na věci, které jste chtěli zmínit.

Jak jsem již psal, jedná se pouze o obecný návod, jak se dají psát příspěvky z mobilních zařízeních. Samozřejmě jako SEO konzultant mám více kroků, které je potřeba zkontrolovat před publikováním v rámci obsahové strategie s ohledem na SEO. Co je potřeba zkontrolovat v rámci SEO před publikováním článku se rozepíšu v jednom z dalších chystaných článků, proto doporučuji sledovat newsletter, abyste se o nově vydaných článcích dozvěděli co nejdříve.

Jak píšu články do blogu - WordPress
Jak píšu články do blogu

Při psaní článků nezapomínejte na kvalitu

Ať už píšete z jakéhokoliv zařízení, nezapomínejte, že obsah článku musí být pro návštěvníky užitečný. Tvořte články originálně a hlavně je nekopírujte – vyvarujete se tak duplicitě. Na článku si dejte záležet. Mobilní telefon vám ulehčí pouze práci s psaním – a to jen v případě, že o vašem tématu rovnou můžete psát bez potřeby podkladů.

Bonus – Produktivita práce

Je to už pár roků, co jsem se dozvěděl o pravidle 20 + 5 minut. Resp. ani sám nevím, zda má pravidlo nějaké pojmenování nebo zda se nejedná o jiné rozpětí minut. Celkem rád ho ale používám. Jde o to, že se zaměříte 20 minut na práci – takže na samotné psaní článků. A po uplynulých 20 minutách si dáte 5-ti minutovou pauzu na odpočinek. Tento proces stále opakujete, dokud jste fresh a nemáte problémy s psaním/vymýšlením dalších částí článků. Můžete být daleko více produktivní než když píšete článek na jeden zátah.

Pokud se mezi vámi najde někdo, kdo by mě odkázal na více informací o tomto pravidlu, budu velmi rád. Napište mi klidně do komentářů a já článek doplním o další informace týkající se zlepšení produktivity práce.

 

Poslední aktualizace článku: 11. června 2017 v 21:13

Autor článku: Pavel Zaněk

Pracuji jako SEO specialista pro firmu Vivantis. Za svoji působnost v online marketingu jsem se zaměřil na optimalizaci pro vyhledávače. Pomáhám webovým stránkám být dohledatelné a usnadňuji práci vyhledávačům v procházení stránek a pochopení jich.

Kromě marketingu se specializuji na tvorbu webových stránek pouze v redakčním systému WordPress. Tudíž ho znám velmi dobře a s jeho pomocí jsem schopný vytvářet webové stránky počínaje firemními weby až po e-shopy a rezervační systémy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.