Sběr dat – analýza klíčových slov – 1. díl


Autor Pavel Zaněk

22. 4. 2017

Pokud se rozhodneme vytvořit analýzu klíčových slov, musíme začít u sběru dat, na který se podíváme v tomto článku.

Data na papír

Existuje několik nástrojů, které nám pomohou, ale vřele doporučuji ještě před tím vytáhnout kus papíru. Na začátku je vhodné sepsat veškeré dotazy/fráze/klíčová slova, jak Vás mohou lidé nejspíše vyhledávat (navštěvovat) a tyto slova zároveň reflektují Vaše webovky. Jedná se o dost opomíjenou část – v agenturách jsem se setkal s tím, že rovnou přešli k využití nástrojů. Pokud však stojíte za projektem, máte daleko více znalostí o svém oboru a také můžete vytipovat, jak Vás lidé hledají. Kromě vypsání relevantních slov, která Vás napadnou si můžete udělat i přehled, jak lidé vyhledávají obor, když o něm mají znalosti (zde si vypíšete fráze s určitou terminologií oboru) a zároveň pokud nemají znalosti (laické a neodborné výrazy). Dále si pak můžete udělat přehledy v synonymech (opisech slov) – USA/Amerika; Opasky/Pásky; Auto/Autíčko/Automobil/Osobák.

Rozšíření dat z papíru

Jako druhý bod při sběru dat je důležité rozšířit naše výrazy o další relevantní výrazy. Zde už poprvé sáhneme po nástrojích, které jsou zdarma. Konkrétně se jedná o “Plánovač klíčových slov” na Google Adwords a o “Návrh klíčových slov – Google Keyword Planner” na Seznam Sklik. Osobně postupuji níže popsaným způsobem, ale záleží na Vás, jak budete postupovat.

Po přihlášení do Skliku se nejdříve začnu ptát návrhu klíčových slov na dotazy, které jsem si sepsal na papír. Další postup záleží na projektu a na konkrétním klíčovém slově. Z návrhu totiž můžeme vybírat slova, která jsou relevantní a poté je stáhneme.

Další možností je stažení veškerých navržených slov (kde se budou vyskytovat i nerelevantní slova) a v dalším díle (až budeme data čistit) se zbavíme nerelevantních slov.
Záleží vždy na Vás, jaký krok je pro Vás přínosnější – zde jsou zapotřebí již nějaké zkušenosti, abyste poznali, který krok je pro Vás lepší. U první metody už nemusíme čistit data od “balastu” (nerelevantní slova), v druhé metodě dostaneme do datasetu nerelevantní klíčová slova, která by mohla být využita v PPC jako tzv. “vylučující slova” v reklamních kampaních. Pokud stahujeme data z Skliku, doporučuji ponechávat všechna data, která nám Seznam nabízí – průměrná CPC, konkurence, měsíční hledanost v konkrétních měsících, průměrná měsíční hledanost za posledních 12 měsíců, apod. Tato data bychom eventuálně nepotřebovali, avšak mohou se hodit např. pro zjištění trendu podle sezón jednotlivých KW. Já si například sháním tato data přes jiné webovky (např. Collabim, ale o tom až později).

Stejný způsob se dá použít i v Google Adwords v plánovači klíčových slov. Doporučuji však do Google Adwords zadávat obecnější výrazy a více konkrétní dotazy zadávat do Skliku. Velká výhoda plánovače (GA) je v tom, že se můžeme ptát i na více dotazů najednou na rozdíl od Skliku, kdy můžeme zadat pouze jednu klíčovou frázi. Plánovač disponuje i funkcí na získání dat o objemu vyhledávání – můžete zadat právě například 500 klíčových slov, nechat je projet plánovačem a on Vám poté zjistí hledanosti. Dále se pak Adwords dá využít při rozšiřování klíčových slov – pokud mu zadáme např. 10 klíčových slov, je schopen nám je rozšířit o další slova a tudíž pak po stažení máme větší dataset s dalšími slovy.
Nástroje plánovač klíčových slov a návrh klíčových slov patří určitě mezi hlavní a nejdůležitější zdroje pro sběr dat a určitě byste je neměli vynechat. Dostanete tak nejvíce slov, které jistě zužitkujete.

Google Analytics

Máte už webovky v provozu a zároveň je máte propojené s Google Analytics? Tím pádem máte další možnost, kam sáhnout po dalších frázích. Z Google Analytics si můžete vyexportovat klíčová slova – stačí si v GA zvolit jako akvizici organic a poté už jednoduše stáhnout veškeré fráze.

 1. Otevřít GA
 2. Zvolit “Akvizice” – “Veškerá návštěvnost” – “Kanály”
 3. Zvolit “Organic Search”
 4. Odfiltrovat “not set” a “not provided” KW
  1. Kliknout na “rozšířený” (vedle vyhledávání)
  2. “Vyloučit”- “klíčové slovo” – “obsahuje” – “np -/ (not provided) a (not set)”
    
 5. Změnit počet zobrazených řádků (viz info níže)
 6. Exportovat data (v horní části)

Zde jen upozorním na to, že pokud exportujete, Analytics dokáže vyexportovat pouze současnou stránku (tudíž, pokud máte celkem 1 000 klíčových slov na stránce, po stažení jich stáhnete právě 1 000, ačkoliv v celém přehledu GA jich můžete mít např. 20 000 – takže byste stahovali 20 dokumentů). Analytics zatím nedokáže vyexportovat všechny KW, pokud nejsou na jedné stránce. U velkých datasetů doporučuji zvolit zobrazení 5 000 položek a poté stránku po stránce stahovat. Google Analytics nám dá další cenné informace o konkrétních klíčových slovech, pokud je správně nastaven – např. míra okamžitého opuštění, konverzní poměry, nové návštěvy, ale především i tržby a počet transakcí (což využijeme při určování priorit – párování dat z externích zdrojů probereme však až po očištění datasetů od nerelevantních frází). Musíte však mít správně propojené a nastavené Analytics.

Google Webmasters Tools

Další možností, kde sehnat další data o tom, jak k nám lidé přešli, je podívat se do Google Webmasters Tools. Pokud máte webové stránky propojeny s touto službou, tak:

 1. Zajděte do GSC.
 2. Zvolte si Váš web.
 3. V levém menu vyberte návštěvnost z vyhledávání.
 4. Vyberte analýzu vyhledávání. 

Tento nástroj doporučuji projít a udělat si obrázek o tom, jak tento nástroj funguje. Můžete si zvolit i další časové období – bohužel však maximálně můžete vybrat data za posledních 90 dní. Pokud využíváte GSC, určitě doporučuji jej propojit s Google Analytics. Pak budete mít údaje i za delší časové období. Google search console také bohužel zobrazuje v přehledu pouze 1 000 klíčových slov / frází.

TIP: Stahujte si tato data a spojte si je tak, aby na sebe navazovaly. Data a práce s daty je často opomíjenou prací českých webů.

Našeptávač klíčových slov

Určitě nesmíme opomenout návrhy klíčových slov u vyhledávačů. Když začnete psát frází, vyhledávače Vám zobrazí boxík, kde jsou rozšířené údaje, jak se můžeme vyhledávače optat. I tyto fráze pro nás mohou být užitečné a určitě bychom je neměli opomenout. Pomoci nám může online nástroj keywordtool.io, kam stačí zadat klíčové slovo, vyhledat další KW a poté stáhnout nalezená data. Nástroj používám ve free verzi, v placené verzi jsou navíc data z adwords – hledanost, cpc a konkurenčnost (ale placenou verzi nepoužívám – nemohu ohodnotit).

Konkurence

Nevyužívá náhodou konkurence jiné označení “toho stejného” co nabízíte Vy? Nemá konkurence jinak pojmenované kategorie? To a mnoho dalšího je potřeba zanalyzovat a až při práci s analýzou klíčových slov rozeznáme, jaké názvy použijeme (zda stejné jako konkurence, nebo se odlišíme). V neposlední řadě sledujeme konkurenci proto, abychom nezapomněli a nevynechali důležité segmenty a dotazy. Také můžeme využít nástroj Xenu/ScreamingFrog, kam stačí zadat url adresa konkurence a nástroj nám zjistí například cenné informace o tom, jak konkurence využívá titulky, popisky, nadpisy, apod., kde najdeme klíčová slova. Za zmínku, jak vyhledat konkurenci, také stojí Marketing Miner či Ahrefs.

Rozšíření klíčových slov

Další možností, jak získat další relevantní dotazy (avšak bez zjištění toho, zda mají nějakou hledanost, impresi, atd. – to lze ošetřit posléze až budeme mluvit o Collabimu či Marketing Mineru) je využití nástroje “rozšíření klíčových slov”. Stačí zadat hlavní klíčové slovo, dále pak jednotlivé vlastnosti a nástroj se postará o jejich prokombinování.

Google Adwords a Seznam Sklik

Podívejme se na vyhledávací fráze z reklamních kampaní. Poznáme tak i to, jak lidé psali dotazy do vyhledávačů, reklama se zobrazila a tím pádem máme další zdroj pro získání dalších dat.

Zatím jsme tedy získali data z různých zdrojů. Nyní je na čase je seskupit. Otevřeme si tedy Excel nebo jiný tabulkový nástroj a vložíme do něj pouze klíčová slova. Pokud jsme při sběru narazili na data i s dalšími údaji, ponecháme si jej zatím odděleně. Pracovat tedy nyní budeme pouze s datasetem s klíčovými slovy.


Pozn.: Pokud chcete pracovat s frázemi s nadlimitní hledaností nebo nadlimitní impresí (či podle Vašich pravidel – záleží co jste s daty stáhli dalšího), doporučuji zde vytvořit další dokument a separovat do něj podlimitní fráze.

Další články

Autor Pavel Zaněk

Tvořím webové stránky s velkou oblibou v online marketingu - především v odvětví optimalizace pro vyhledávače (SEO). Především se specializuji na tvorbu webových aplikací na míru (PHP framework Laravel s využitím dalších moderních technologií) a na tvorbu webových stránek s použitím redakčního systému Wordpress. Ačkoliv se více zaměřuji na logiku webových aplikací (back end), jsem schopný tvořit i moderní a responzivní šablony v rámci webové grafiky (front end).

22. 4. 2017

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *